Fiskus nie dostanie VAT od aportu do spółki zależnej
To, że pracownicy realizują te same obowiązki przed zawarciem umowy dzierżawy i w momencie dokonywania wkładu, potwierdza, a nie zaprzecza, że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa umożliwiającą prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.
We wniosku o interpretację spółka zapytała czy opisany przez nią zespół składników materialnych i niematerialnych, planowany jako aport do spółki zależnej, jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i czy transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT. Sama uważała, że zespół składników materialnych i niematerialnych, składający się na wydział konstrukcji oraz wydział obróbki mechanicznej (tj. wydziały produkcyjne), to ZCP, a ona nie musi od tej transakcji rozliczać VAT.
Innego zdania był fiskus. Zauważył, że art. 2 pkt 27e ustawy o VAT określa pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z jego treścią, warunkiem niezbędnym jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Urzędnicy uznali, że opisana przez spółkę transakcja nie stanowi ZCP, a jedynie składniki majątku przedsiębiorstwa. Nie można tu bowiem wykazać odrębności finansowej przedmiotu planowanego aportu do spółki zależnej. Fiskus podkreślił m.in., że przyjęty przez spółkę sposób prowadzenia rachunkowości nie przyporządkowuje osiąganych przychodów do danego wydziału. Ponadto, wydziały produkcyjne nie posiadają własnych środków finansowych oraz rachunków bankowych, a planowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta